Rodzaje papieru w poligrafii

Papier papierowi nie równy. Tak samo jak są różne technologie druku, różne rodzaje drukarek, tam samo wyróżnić można kilka typów papieru. Zwłaszcza tego, który wykorzystywany jest w poligrafii. Oto kilka rodzajów papierów jakie stosuje się w usługach poligraficznych.

Pierwszym rodzaje papieru jaki możemy wyróżnić jest papier czerpany. Jest to papier szczególny. Nie wykorzystuje się go do zwykłych wydruków. Stosowany jest przede wszystkim do produkcji dokumentów historycznych, konserwacji książek lub wykorzystywany jest do produkcji wyrobów artystycznych.

Kolejnym rodzajem papieru jest papier offsetowy. To jeden z najczęściej stosowanych papierów w poligrafii. Służy do druku offsetowego. Wykorzystywany jest m.in. do druku kopert ale i wielu innych wyrobów poligraficznych.
Wyróżnić możemy także papier gazetowy, który jak sama nazwa wskazuje służy do druku gazet codziennych.

Nie można oczywiście zapomnieć o papierze biurowym, który na co dzień wykorzystywany jest przez pracowników biurowych. Ale i w tym przypadku możemy wyróżnić kilka jego rodzajów. Pierwszym z nich jest papier kserograficzny wykorzystywany do usług ksero. Jest także papier ink-jet służący do druku atramentowego. Drukarki igłowe wykorzystują specjalny papier do igłówek.

Jak zatem widać wyróżnić można dość sporo różnych typów papieru. Wszystko zależy od tego do czego mają być wykorzystywane i na jakich urządzeniach mają być zadrukowane. Nie są to oczywiście wszystkie rodzaje papieru do druku, a te najczęściej stosowane i tez którymi ma się do czynienia na co dzień.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.